Anlatmak İstediklerim “Altınözü”

Anlatmak İstediklerim “Altınözü”

Bugün şiir yazamadım 🤪 Yani yazdım ama tam yazamadım bu yüzden anlatmak istediklerimi çok baside indirgeyerek anlatmak istiyorum.

  1. Müslüman halk, Hristiyanların dükkanlarına girdiklerinde Selamün Aleyküm diyor. Hristiyan kişi ise Aleyküm selam olarak karşılıyor. Genelde tüm Hristiyanların dükkanlarında haç asılı, Müslüm dükkanlar da ise nazar boncuğu var. Bu durumda şuna kızıyorum hani hak geldi, batıl zail olmuştu? Nazar boncuğu hak değil, batıl!
  2. Farklı farklı mezhepte insanlar aynı camii bahçesinde gayet rahat bir şekilde namaz kılabiliyor.
  3. Altınözü’nde her yer Zeytin ağacı 😊
  4. İnsanlar burada çok prezentabl konuşuyor. Kelimelerin yettiği kadar Türkçe konuşuluyor, ondan sonra artık Türkçe’nin yetmediği bir noktaya giriliyor ve başlanıyor Arapça konuşulmaya. Ardından derdini anlattıktan sonra tekrar Türkçe devam ediliyor. Ve herkes Arapça biliyor. Bilmeyen görmedim daha…
  5. Antakya, bence Beyoğlu’ndan daha güzel. Kat ve kat daha güzel. Beyoğlu’da tarihi bir mimariye sahip, Antakya’da. Beyoğlu’nda da sokak çalgıcıları var, Antakya’da da. Beyoğlu’nda mekanlar çok dip dibe ve lüks olmayan yerlerin kahvehaneden farkı yok, Antakya’da mekanların çoğu avlu içinde ve sessiz ortamlara sahip. Beyoğlu’nda sarhoş dolaşırsan tepki çekebilirsin, Antakya’da kimsenin umrunda olmaz. Beyoğlu’na insanlar sığmıyor, Antakya’da yeterince insan var.
  6. Herkes kendi işine bakıyor burada, kimse kimseyi bir şey yaptı yada yapmadı diye yargılayıp cennete yada cehenneme gideceğine karar vermiyor. İddiaya girerim burada İzmir’den daha çok içki tüketiliyordur ama İzmir’de ki gibi Atatürkçüler problem çıkarmıyor. Çünkü oradakiler biz böyle yaparız böyle içeriz diye düşünen yobaz insanlar. Buradakiler içkiyi kendilerine içiyorlar. Üstelik burada içki sadece tekel bayilerinde değil normal marketlerden bile el altından satılıyor. Uygun bir referans bulursanız her marketten illa bir boğma rakı çıkar.
  7. Altınözü’nde her yer Zeytin ağacı
  8. Altınözü’nde her yer Zeytin ağacı 😊

Daha bir şeyler vardı ama unuttum şimdi

Haa şey Altınözü’nde her yer Zeytin ağacı 😊

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: