Anneannemi Özledim 6 Aralık 2018

Anneannemi Özledim 6 Aralık 2018

Hayal Perim yeni telefon almış. Kurulumu yaparken Google Fotoğraflara senkronize olmuş olan anneannemin fotoğrafına denk gelmiş ve bana gönderdi. Fotoğrafı görünce anneannemi, büyüdüğüm o evi, sabah kahvaltılarını, bayram kahvaltılarını ve o evin bahçesinde yaptığımız kahve keyiflerini özledim.

Öncelikle bahçemiz öyle çok büyük ahım şahım bir bahçe değil. Fakat özene bezenen yapılmış, parçalara bölünmüş bir bahçe olduğu için bizi tatmin ediyor. Fotoğrafı anlatmak istiyorum. Tam olarak ne zaman çekildiğini hatırlamıyorum, kendi galerime baktım ama tam arayamadım fotoğrafı. Bu yüzden tahmin yürüteceğim.

Fotoğraf muhtemelen ilk yada sonbahar aylarında çekilmiş. Ama büyük ihtimal sonbahar zamanları olmalı çünkü az buz hatırlıyorum. Yerler ıslak, anneannem hava serin olduğunu belli edecek şekilde sırtındaki yeleği üzerine bir şal atmış. Oturduğu sandalyenin arkasında saksılar dolu, saksılarda ve bahçede kırmızı, pembe, beyaz ve sarı renkte güller ve çiçekler var. Bacak bacak üstüne atmış elinde çay bardağı keyif yapıyor. Üstelik anneannem takma dişini pek kullanmaz, fotoğrafta dudaklarının halinde de takma dişini takmadığı açıkça belli oluyor. Tatlı, hoş ve komik bir görüntüsü var. Ama o görüntü haricinde yaşadığı keyifte açık açık ben buradayım diyor. Anneannem küçük şeylerden büyük keyifler çıkartmayı bilen harika bir kadın. Hiç bir özelliğini iki kızına da geçirememiş maalesef.

Farklı zamanlarda 2 farklı fotoğraf

Anneannemi çok seviyorum. Mesela evlenmek istemediğimi söylediğim hâlde sözde benim için birikim yapıyor, yastık, nevresim takımı falan alıp kafasına göre çeyiz seti yapıyor. Mesela gezip eğlensin diye asla para veremezsiniz anneanneme çünkü asla para harcamaz onun yerine gider size altın yapar kenarı koyar ve zamanı gelince, ihtiyacın olunca benden iste der. Islama köfteyi çok sever ama anca paket yaptırıp önüne getirirsen yer yoksa hayatta o çok sevdiği mekan olan Köfteci Mustafa’ya anneannemi sokamazsınız. Anca çok büyük bir şey olacak yada kafasına silah dayayacaksınız.

Gördüğünüz bahçede yazın ayrı takılır, kışın ayrı takılır. O çiçekleri ile tek tek ilgilenir onlarla sohbet eder. Kışın lapa lapa kar yağarken anneannemi bahçede karın altında kahve içerken görmeniz çok büyük bir olasılık. Kedileri hiç sevmez çünkü ne zaman çapa yapsa, o kedilerden biri gelip illa çapa yaptığı yatar ve o çapa hiç işe yaramaz. Sürekli bahçeden kovalar ama buna rağmen illa bahçe duvarının dibinde kediler için bir yemek olur. Öylede insaflıdır. Daha çok şey anlatırım ama yeter ya çok özledim işte anneannemi…

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: