Biraz daha siyaset

Biraz daha siyaset

Çok iyi hatırlıyorum 17′li yaşlarımdı. O zamanlar mensubu olduğum siyasi partinin bir uzantısı olan derneğin üniversite komisyonu için bir toplantıdan çıkmış ve sohbet ediyorduk. Sohbette Irak’taki Müslümanları savunan bir derneğin dış ilişkiler sorumlusu vardı. Irak’taki olayları değerlendirirken bize şundan bahsetti; (Üzerinden çok fazla zaman geçtiği için biraz kendi yorumumuda katacağım)

“Biz barış içinde geçinen Saddam’ı seven bir ülkeydik. Sonra Afgan olduklarını söyleyen, Afganistandaki Amerikan zulmunden kaçtığını iddia eden kişiler mahallelerimize yerleşti. Bizimle aynı işte çalışmaya başladılar. Kendi özgürlüklerini kazandılar. Bu onlara yetmedi ve Saddam’a baş kaldırmaya başladılar. Mahallemizde bizleri galyana getirip önce küçük küçük kavgalar başlattılar. Ardından bizleri de yanlarına çekip Saddam’a baş kaldırmak için bizi ikna ettiler. Hiç bir şeyleri olmayan mahallemizin o gariban kişileri artık etrafında tüm mahalleyi toplamış, bir isyanın başlangıcını fitillemişlerdi.“

Sonraki yapılan araştırmalarda da benzer olayların Libya’da, Cezayir’de, Suriye’de de olduğunu görüyoruz. Büyük bir puzzle’ın küçük bir parçası. Fakat bu parça olmadan puzzle bitmez.

Tanıdık geliyor mu?

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: