Dücane Cündioğlu “15 Temmuz’un şiirini de yazamadılar”

Dücane Cündioğlu “15 Temmuz’un şiirini de yazamadılar”

Tam olarak nerede kullandım hatırlamıyorum. Dün geceden çoğu şeyi hatırlamıyorum ama bir örnek içerisinde Dücane Cündioğlu üzerinden bir örnek verdiğimi çok iyi hatırlıyorum. O örnek verdiğim kişi üzerine az evvel bir köşe yazısı gördüm. Dücane Cündioğlu’nun beyan ettikleri üzerine bir tartışma başlamış. Tartışma şu şekilde;

Sibel Eraslan: “Eski arkadaşımız, ‘Bunlar, 15 Temmuz’un şiirini de yazamadılar, dini içerikli bir yorum da getiremediler, ancak eylem yapmayı bilirler, bu halleriyle ne kadar seküler halde olduklarını görüyorlar mı’ deyince, yaranmak ve dahil olmak istediği çevre epey coştu. Bu tip kavgaların ağız dalaşından ibaret olduğunu sanmıyorum. Herkesin yerini ve safını belirlediği duruşlar, çoğu kez kerli ferli teoriler üzerinden değil, hayatın içindeki gündelik deneyimlerle çıkar” ifadelerini kullanmış.

Yazının ardından tartışmaya Cemile Bayraktar da Twitter üzerinden katılarak Dücane Cündioğlu’nu savunuyor.

Cemile Bayraktar:  “Dücane Bey’in tüm söylediklerine katılmak elbette mümkün değil ama doğru söyledikleri de var, 15 Temmuz’un üzerinde onu pragmatik amaçlar için kullananlar var ve ruhu olmadığı için onun şiirini yazamadılar. İslamcıları İsmet Özel seviyesinden A Haber seviyesine de Dücane indirmedi. … Tabi İslamcılar AHaber seviyesinde demiyorum, bazı ‘İslamcılar’ entelektüel, ahlaki seviyelerini korurken bazıları İslamcılık gömleğini çıkardı, muhafazakar dindar kesimlerin beynini komplo teorisi ile doldurdu, bu da Dücane Bey’in suçu değil, haklı tespiti. … Birkaç isim hariç Müslüman dindar kesimde mutedil kimse kalmadı, rahmetli Akif Emre neredeyse son isimdi. Bunun sebebi AK Parti’deki 3 yıllık hoyrat değişim, pragmatizimdir. Gençler bir kitap okumadan sadece slogan ve rant üzerinden yükselmek istiyor çünkü onlara bu öğretiliyor. Neden rakamı bu kadar az tuttum çünkü böyle düşündüğü halde düşündüğünü ifade etmeyenler de benim için yok hükmündedir, mütefekkir mütefekkir ise böyle zamanlarda susmaz bilakis konuşur. Ama konuşmuyor çünkü hesabi kişilikler…”

Cemile Bayraktar’ın sözlerine karşı Sibel Eraslan cevap veriyor.

Sibel Eraslan: “Burada kültürel seviye tartışması yok. Şehit vermiş bir milletin şiir yazamadılar diye aşağılanması var. Ayrıca aynı şiir yazamayanlar, bisiklete de binemezler, spor yapmazlar, denize çivileme dışında dalamazlar diye devam ediyor. Göbeğini kaşıyan adamların devamı”

Bence Sibel Eraslan’ın sözlerine daha fazla bir şey eklemeye gerek yok zaten nasıl bir kitle olduklarını çok güzel açıklamış. Adeta Cemile Bayraktar’ın söylediklerinin yanına noktayı koymuş.

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: