Ebabil Kuşu Ve Genel Kültür

Ebabil Kuşu Ve Genel Kültür

Hayatınızda hiç Ebabil kuşu gördünüz mü? Ebrehe’nin o muhteşem, haşmetli fil ordusunu telef eden bu mucizevi kuşlar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Ben bu kuşu canlı canlı görmüş ve ardından öğrendiklerimi tecrübe ederek o Ebrehe’nin ordusunun telef olmasında ki mucizenin ne kadar büyük bir şey olduğunu daha iyini anladım.

Yukarıda ki fotoğrafta gördüğünüz kuş bir ebabil kuşu. Bu kuşu yerde parke taşlarının üzerine atılan kumun içinde çırpınırken buldum. İlk başta yerde yaptığı hareketlerden dolayı yavru yada yaralı olduğunu düşündüm. Elime aldım sağını solunu iyice inceledikten sonra yaralı olmadığı konusunda kanaate vardım. O zaman geriye tek bir ihtimal kalıyordu bu kuş yavru bir kuş olmalıydı. Derken bir kaç kişi daha elimdeki kuşun farkına vardı ve hep birlikte bu ne yavrusu olabilir diye fikirler yürütmeye başladık. Ortak kanaat şahin yada atmaca yavrusu olabileceği. Sebebi ise kısa gagası, keskin bakışları ufak bir atmacays benziyor olması. Neyse uzatmadan eski çalıştığım Veterineri görüntülü arayarak yardım almaya karar verdim. Ender abiyi aradım, kuşu gösterdim ve bana ne olduğunu ve nasıl davranmam gerektiği konusunda bilgi verdi. Verdiği bilgi arasında en hayati olanı “ebabil kuşları yerden havalanamaz, yüksek bir yerden fırlatılması gerektiği” oldu. Bu bilgi beni bir vicdan azabından ve bir ebabil kuşunu ölümden kurtardı. Bu olay geçen hafta pazar günü yaşandı.

Hiç Beklemediğimiz Anda Çıkan Genel Kültür

Dün gece yani Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece ise Kazım, Mustafa ve ben dükkandan koğuşa hızlı hızlı yürüyoruz ve hareretli olarakta KPSS’de genel kültürün ne kadar gereksiz olduğu konusunda hem fikire varmaya çalışıyoruz. Yani genel kültür iyi bir şey gibi ama sınırsız olduğu için bu konu hakkında bir sınav yapılması saçma olduğu konusunu savunuyorum. Tam olarak bunu konuşurken karanlığın içinde bir çırpınma sesi duyduk. Dikkat kesildiğimizde yerde çırpınan bir ebabil kuşu olduğunu gördüm. Kazım ve Mustafa pazar günkü olaydan habersiz oldukları için durumu pek anlamadılar “bunelan ölüyor mu o?” diye durum değerlendirmesi yaparlarken ben kuşu elime aldım ve havaya fırlattım. Kuş uçmaya başlayınca genel kültür bilgilerinin gereksiz olduğu realde karşımıza nerede çıkacağını savunan Mustafa şok olarak “işte genel kültür bilgisi böyle bir şeymiş ve bu işe yarıyormuş” diye tartışmaya noktayı koydu.

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: