Gece Gece Nasıl Saçmalasam 20 Şubat 2018

Gece Gece Nasıl Saçmalasam 20 Şubat 2018

Sait Faik insanlarla olan ilişkisini anlatırken “Yine de, bütün gördüklerime rağmen, yarıdan çoğunu severim. Ama ben bütünün iyi olması lazım geldiğini hayal ederim.” der. Oysaki bütün insanlar iyidir. Ben kötü bir insanla tanışmadım daha… Kiminle konuşsak her zaman kendinden bahseder, kendisi çok iyi şeyler yapmıştır. Ona karşı asla onun diğer insanlara yaptığı iyilikler gibi iyilikler yapılmamıştır.

Oysaki iyilik bu kadar göreceli bir kavram olmamalıdır. İnsanlar için yaptığın kadar, yapabilipte neler yapmadığın da önemlidir. Mesela Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan “Bizim davamızda herkes kardeşi için yaşar, menfaati öldürmenin en güzel yolu budur.”der.

Menfaat, yapılan iyiliklere karşı bir iyilik beklemek olabilir mi? Eğer öyle olursa yaptığın iyiliğe karşı bir iyilik bekliyorsan bir menfaat güdüyorsan ki bende tüm insanlığın buna meyilli olduğuna inanıyorum o zaman sana iyi bir insan diyebilir miyiz?

Ama sen yinede çok iyi bir insansın, fakat kimse sana karşı senin kadar iyi değil…

Benim hayat felsefem ise bunun tam tersi. İnsanları sevme, insanlara yardım et, insanlardan yardım bekleme fakat insanlari kendine borçlandır. Çünkü insanlara yardım ettiğin gibi kötü zamanlarda insanlar sana yardım etmeye bilir. Eğer onları borçlandirirsan bu sefer sana yardım etmek zorunda kalırlar. Ve sende illa bir zaman gelir yardıma ihtiyacın olur. Asla olmaz deme… Peki bu hayat felsefesi bu noktaya nasıl geldi?

Yaptığım kötülüğü sorgulamaktan daha çok neden bu kadar kötü sorusunu sorulması gerek. Eğer hiç bir şeyi sorgulamazsan Boris Vian’in dediği gibi “tüm bunların sonunda katmerli papatyaların ateşte yanan kalplerinin kokusu” burnumuza gelebilir…

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: