GÖRKEMLİ GARİBAN “Neşet Ertaş”

GÖRKEMLİ GARİBAN “Neşet Ertaş”

Ot Dergisi Eylül sayısında, Görkemli Gariban bölümünde bu ay Neşet Ertaş konu olarak alınmış. Onun verdiği cevaplar, yazdığı sözler üzerinden kısa kısa sahneler çizilmiş. Burada bir cevap ile karşılaştım helal olsun dedim.

Çaycı abimiz Neşat Ertaş’a çay bırakırken diyorki; Buyrun… Olağanüstü bir sanatçısınız. Gerçek bir deha, erişilmez bir usta… Neşat Ertaş’ın vermiş olduğu cevap o kadar güzel ki, gerçek bir tasavvuf ehlinin vereceği bir cevap gibi “Usta Yaradan’dır efendim. Biz ise yaratılmışız.” Şu cevap bana şunu sorgulattı.

Şimdi arkadaşlar var görüyoruz güzel güzel hayat dolu fotoğraflar çekilip Instagram’da altına arabesk arabesk cevaplar, hazır kalıplar yazıyorlar. Onlarda bazı konularda verilmiş cevaplar bu bahsettiğim de bir konu da verilmiş cevap. Ama biri ne kadar güzel, estetik, deha, şükür ve övgü dolu diğerleri ne kadar hayattan soğutan, meydan okuyan insanları ötekileştiren cevaplar. Aslında anlatmak istediğimi tam olarak anlatamadım. Bu arabesk cevapları veren insanlar Neşat Ertaş hayranı ama “Usta Yaradan’dır efendim. Biz ise yaratılmışız.” buda hayran oldukları ideal aldıkları kişinin cevabı… Ben öyle deli gibi Neşat Ertaş dinlemem şarkılarını ezbere bilmem ama onlarda dinlemesinler bence. Çünkü düşünceleri bu kadar naif bir insana yakışmıyor. Çok iddialı bir istek mi bu? Evet öyle ama bir şeyi seviyorsan ve beğenmiyorsan ona hak ettiğini vermelisiniz bence.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Bir diğer sahnede ise yoldaş; “Gönülde aşk kaynar, kaynamayan kazan kapak tutmaz” diyorsunuz. Diye laf atıyor Neşat Ertaş’a, verilen cevap ise beni, beynimden vurulmuşa döndürdü bir anlık. Diyor ki “Öyle… İnsan doğup insan ölmek kolay değil. Aşka dutunmak lazım.” Aşka dutunmayı bilmem ama, insan doğup insan ölmek gerçekten kolay değil. Dün yaşanan bir sıkıntıdan dolayı ciddi anlamda gözüm döndü birinin üstüne yürüdüm küfürler ede ede… Oysaki bu kadar agresif, sinirli bir insan değilimdir. Dünki olaylar ve önceleri aklıma geldi bu cevabı duyduğumda. İnsanlıktan, kendi benliğimizden çıktık resmen. Bunun sebebi ise bir bakıma aşk aslında. Tutunduğumuz aşkın bizi tutmaması ile oldu bu. Dikkat etmek gerek dikkat. Çünkü gerçekten İnsan ölmek çok zor…

[tie_full_img][/tie_full_img]

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Popüler Yazılar
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.314 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: