Hades Balam “Merhaba”

Hades Balam “Merhaba”

Hades Balam ne demek? Çok fazla aldığım bir soru. Aslında çok fazla önemsenen bir şey değil fakat insanoğlu merak ediyor işte. Bilse ne olur, bilmese ne olur? Neyse Hades Balam isminin ilk çıkış noktası orta okul yıllarımda rap yaparken rapçilerin a.k.a. dediği bir takma ad kullanmak istedim. O zamanlar mitoloji konusunda internette sürekli araştırma yapar, yazılar okurdum ve Yunanlıların ölüler tanrısı Hades kişisel olarak bana çok yakın olduğunu hissettim. Herkes Hades’e yeraltı tanrısı der geçer fakat bu benim için biraz daha fazlasıydı. Bu fazlasıydı dediğim konuya yazının ilerleyen satırlarında değineceğim. Hades, yeraltı tanrısı olması münasebeti ile, eee underground dediğimiz rap müzik tarzı ile bir birine yakın olması da ekstra tuzu biberi olmuştu. Fakat Hades tek başına çok yavan, çok kullanılan bir takma ad olduğu için bunu biraz daha kişiselleştirmeliydim. O sıralar Maya mitolojisi üzerinde yazılar okuduğum için Chilam Balam ismini çok fazla okuyordum ve Balam bana oradan biraz ahenkli geldi. Şimdi biraz daha detaya inelim.

Hades Kimdir, neden bunu içselleştirdim?

3 Kardeş düşünün, biri gökyüzünden yer yüzüne hükmediyor, bir diğeri denizlere ve okyanuslara hükmediyor ve bir diğeri en küçük olanı yer altında, ölüleri tutuyor. Onları cezalandırıyor ve bunu yaparken güneş gözü görmüyor. Adeta ceza gibi bir görevi yerine getiriyor. Hades’te benim gibi kardeşlerinin en küçüğü, en içine kapanığı ve asosyali. Düşünün eşini bile tavlayacak sosyal gücü olmadığı için kaçırıyor. İnsanlara ızdırap çektirmek, onları cezalandırmak pek hoşuna gitmese de bu ona verilmiş görev olduğu için yerine getiriyor. O yer altı dünyasında kapana sıkışmış durumda.

Hades kelime anlamı olarak görünmez olan demektir. Hades, insanlara ve tanrılara görünmez olmasını sağlayan bir şapka takmaktadır. Hades yeryüzüne çıktığında, görünmez olduğu için tanınmaz. Bu durum özellikle Plüton transitlerinde, psikolojik olarak, kişiliğin de görünmez olduğuna  ya da Hadesi maskeleyecek bir şeyin olmadığına işaret eder. Hades, nesnelerin ya da imajların arkasına sığınmaz. Tam aksine, kimlik maskesi arkasında yatan şey ile karşılaşmaya zorlar bizi. Maske derinde olanı gizler; ama önemli bir Plüton transitinde derinde yatan şey yavaş yavaş su yüzüne çıkmak için baskı yapar. Dışarıya fazla yansıtmadığımız bağımlılıklarımız, tutkularımız, aşırılıklarımız, toplumsal normlarla uyuşmadığını zannederek şuuraltının derinliklerine bastırdığımız yargılarımız, cinselliğimiz, değerlerimiz, tabularımız hatta yeteneklerimiz bile Hades’in krallığından yeryüzüne çıkıp onları önce kabul etmeye sonra dönüştürmeye zorlar bizi…

Hades’in krallığına yolculuk  kolay bir süreç değildir. Dış olaylarla tetiklenen, derin bir içe yolculuk  sürecidir. Derine gömülü olan geçmişin hayaleti ve gölgesiyle olası bir karşılaşmaya götürecek olan bir yolculuktur…Hades, bizi maskemizi indirmemiz ve en derinlerde yatan dürtülerimizle yüzleşmemiz için zorlamaktadır sanki… Egonuzun zayıfladığını, kimlik duygunuzun belirsizleştiğini, mecazi anlamda ölmeye başladığınızı hissedebilirsiniz. Yeni bir realitenin bilinmezine doğru yapılan bir yolculuk, eski realitenin kalıntılarından, tesirlerinden silkinip kendini yeniden yapılandırma temasını da beraberinde getirir. Eski realitede ölüp, yeni realitede doğmak kaçınılmazdır. Plüton transitleri, gelişimimize hizmet etmeyen,  işe yaramayan, yıpranmış, eskimiş, çürümüş olan düşünce kalıplarının, imajların, duyguların, inançların, yaşam tarzının ve hayat felsefesinin masaya yatırılıp psikanaliz yapılması gereken zamanı işaret eder. Hades; yeraltının, ölüler diyarının ve cehennemin yöneticisidir.  Kişinin kendi yarattığı cehennemiyle karşılaşması, yani psikolojik anlamda kendi gölgesi, kendi şeytanıyla, karmik tortularıyla, egosuyla, bastırmış olduğu duygularıyla ve alt benlikleriyle karşı karşıya gelme sürecini anlatır.

Balam Nedir?

Balam ise Mayaların kutsal kitaplarından biri olan Chilam Balam adlı bir kitaptan gelmekte. Üstelik sadece bir kitap ismi değil Mayalı rahiplere verilen bir isimdir. Kutsallığı ve bilgeliği temsil etmesinden dolayı Hades’in isminin yanına yakışacağını düşünmüştüm. Mayalıların kehanetlerinin çoğu bu kitaptan çıkmaktadır. Hatta 12.12.2012 tarihinde kıyametin kopacağının bilgisini de insanlar bu kitap yardımı sayesinde öğrendiler fakat kıyamet kopmadı. Ki bu çok ayrı ve detaylı bir konu. Bu tarih kıyametten daha çok bir çağın başlangıç tarihi olarak ele almak daha doğru olur. Bu çağı anlatmak için minimum Ezoterizm bilgisine sahip olmak gerekir.

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: