Kitap Okuma Sorunsalım 4 Haziran 2018

Kitap Okuma Sorunsalım 4 Haziran 2018

Bugünlerde vuku bulan bir olay kendimi tanıma konusunda tekrardan bir tespit ortaya çıkardı. Okuduğum kitapları kafamı dağıtmak için okuyorum. Bu yüzden Sait Faik Abasıyanık bence mükemmel bir yazar. Hikayeleri ile insanı başka başka düşüncelere sokuyor. Bu sayede aklımi meşgul eden bir çok konudan, aklımı temizleyebiliyorum. Bu bence oldukça başarılı bir sistem oldu.

Askerliğe gelmeden önce, askerlikte bol bol kitap okurum kendimi geliştiririm diye bir yığın kitap aldım. Kitaplari koliden çıkartırken kendi kendime şunu söyledim “askere gidiyorum, devrime değil. Bu kitapları içeri nasıl sokacağım?” Sonra ben o kitapları tabi ki doğal olarak askeriyeye götürmedim. Sonra buradan komutanlardan falan kitap almaya başladım. Aldığım bir Kitap yazarın ailesi hakkında yaptığı araştırmalari romanlaştirmasi ile ilgili bir kitaptı. Çok sikici geldi sonuna kadar okuyamadım. Fakat Yahudilerin Avrupa’da görmüş olduğu zulmü anlatan bölümleri benim daha önce bildiğim konularla bir araya gelince ortaya farklı komplo teorileri çıktı. Ben ettiğim sohbetlerde bu teorileri açıklamaya başlayınca etrafta siyasi bir hava oluşmaya başladı. İşte burada kendimi dizginlemeye çalışmam gerekiyordu çünkü siyasetten artık geri durmalıyım. Ben buraya getiremediğim bir çok kitap gibi okuduğum kitaplarada dikkat etmek zorunda hissettim kendimi.

Bugünlerde vuku bulan bu kitap mevzusuda, kitapların konuları o kadar ilginç geldi, dikkatimi çekti ki anlatamam. Okuma arzum tavan yaptı. Ama onu okumaya başlarsam ortaya çıkacak bir çok düşüncem beni tekrardan kaçtığım yada artık içine girmek istemediğim hayatın içine girme isteğimi artıracak. Karar mekanizmam yada arzu ettiğim yaşam benim karakterimi bu kadar bölüyor bir türlü anlam veremiyorum ve bu durumu çözemiyorum. Bu durumda beni çok sıkıyor.

Anlatmak istediğim konuyu acayip dolandırdım ve saçmaladım ama kısaca özetlemek gerekirse ben bu kitaplardaki konuları merak ediyorum. Bu konularda belirli şartlarda alt yapım var. Fakat bu konulara girersem farklı bir hayat arzulamaya başlayacağım çünkü fikirlerimi ve bildiklerimi içimde tutamam. Bu hayatta beni kaçmak istediğim herşeye tekrardan bağımlı bırakacak. Fakat ben aklımı böyle düşüncelerden arındırıp Sait Faik Abasıyanık, Stefan Zweig falan okuyup beynimi uyuşturup biraz daha dünyevi bir bohem tarzı yaşamak istiyorum. Karakter bozukluğunu ve sıkıntımı anlatabiliyor muyum?

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 4.260 aboneye katılın

%d blogcu bunu beğendi: